FAQ

Wybierz interesujący Cię temat

Ogrzewanie

Po czym poznać, że grzejnik działa?

Po efekcie odczuwania ciepła, którego najłatwiej doznać, nastawiając choć na chwilę grzejnik na maksymalną temperaturę.

Czy zobaczę różnicę na termometrze?

Nie. Termometry pokojowe mierzą temperaturę powietrza, na które fale podczerwone nie oddziałowują. Tym samym w pomieszczeniu wewnątrz którego użytkowany jest promiennik podczerwieni zachowujemy chłodne powietrze, które w związku z tym jest bardziej zasobne w tlen i łatwiej się nam oddycha. Mimo niższej temperatury powietrza osoby przebywające w pomieszczeniu odczuwają przyjemne ciepło dostarczane wprost do ich ciał. 

Czy ogrzewanie IR jest tańsze niż ogrzewanie gazowe?

Technologia ogrzewania poprzez energię podczerwieni może być wykorzystywana zarówno w panelach grzewczych, jak i mniejszych, przenośnych urządzeniach. W obu wypadkach, koszty eksploatacji są o wiele niższe w porównaniu do innych metod ogrzewania domu. Dla przykładu, Lampa Cronos IR wykorzystująca energię podczerwieni, przy zmniejszonym zużyciu prądu będzie ogrzewać zdecydowanie większy obszar, niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Tradycyjne grzejniki potrzebują również czasu, by się nagrzać, zanim ciepło będzie odczuwalne. W przypadku ogrzewania IR – proces ten jest natychmiastowy. Mając na uwadze wszystkie wspomniane wyżej punkty, można dojść do wniosku, że ogrzewanie poprzez energię podczerwieni jest bardzo opłacalną inwestycją. Gdyby porównać ten sposób z innymi, tradycyjnymi metodami ogrzewania, zobaczylibyśmy, że dzięki ogrzewaniu IR można zaoszczędzić nawet 50% wydatków. Łatwo się domyśleć, że zimą, mówimy tutaj o setkach złotówek, które moglibyśmy przeznaczyć chociażby na weekend w Zakopanem. 

Czy ogrzewanie IR jest odpowiednie dla alergików?

Właśnie dzięki znacznie zmniejszonej cyrkulacji powietrza, ogrzewanie zapobiega wzbijaniu się kurzu (pyłków, roztoczy). Często mówi się, że jeśli w mieszkaniu, czy domu się mocno grzeje, to są to niekorzystne dla grzybów i pleśni warunki. To prawda jedynie po części. W przypadku ogrzewania innego niż poprzez energię podczerwieni, właśnie przez różnorodną temperaturę, możemy nie zdawać sobie sprawy, co za nieproszeni gości rozwijają się w naszej zimnej, zawilgoconej ścianie. Takie warunki są bardzo niekorzystne dla alergików i astmatyków. Promienie podczerwieni, które ogrzewają pomieszczenie jest absorbowane równomiernie przez sufity, ściany i podłogi, dzięki czemu stwarzają warunki nieprzyjazne niepożądanym współlokatorom. 

Oczyszczacze powietrza

Na jaki okres czasu wystarczą filtry?

3-9 miesięcy w zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza. 

Czy oczyszczacz zakomunikuje konieczność zmiany filtra?

Nie każdy oczyszczacz posiada taką funkcję. Informacji na ten temat należy szukać w specyfikacji interesującego nas modelu. Jeśli oczyszczacz nie informuje o potrzebie zmiany filtra, zalecamy oglądanie jego stanu co kilka tygodni. Gdy z filtra zaczyna wysypywać się szary proszek, a początkowo biała warstwa filtra Hepa jest ”obrośnięta” jednolitym, ciemnoszarym nalotem, to konieczna jest jego wymiana. 

Po czym poznać, że filtr trzeba zmienić w oczyszczaczu , który nie informuje o konieczności jego wymiany?

Filtr można sprawdzić optycznie – jeśli jest ciemnoszary i wysypuje się z niego kurz, należy go wymienić.

Skąd wiedzieć, czy potrzebuje oczyszczacza?

Jeśli w miejscu zamieszkania występują tzw. mierniki smogu, które są często montowane w kluczowych miejscach przed administrację rządową, ich odczyty stanowią dobry grunt do podjęcia decyzji. Można też zakupić miernik pyłów PM 2.5 i dokonać pomiaru w mieszkaniu, co poinformuje nas dokładnie o poziomie zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Jeśli wartości są gorsze niż zalecane, to zakup oczyszczacza będzie wskazany. 

Czy jeśli mam mieszkanie o powierzchni np. 60 metrów, to jeden oczyszczacz o odpowiedniej mocy oczyści je w całości?

Raczej nie, gdyż zapewne mieszkanie nie jest jednym pomieszczeniem, tylko składa się z kilku osobnych, oddzielonych ścianami i drzwiami. Cyrkulacja powietrza pomiędzy takimi pomieszczeniami jest o wiele gorsza, a co za tym idzie – filtracja i działanie oczyszczacza będzie o wiele mniej skuteczne. Najlepiej zatem zakupić oczyszczacz do każdego pomieszczenia osobno. 

Dlaczego mój oczyszczacz głośno pracuje?

Jeśli jest to nowy produkt, należy sprawdzić, czy filtry zostały odpakowane z folii. Jeśli natomiast głośna praca pojawiła się z czasem, to możliwe, że filtr jest zanieczyszczony, przez co urządzenie głośno pracuje. Przyczyną może być również wada silnika, co narzuca konieczność skorzystania z gwarancji. 

Jak szybko oczyszczacz przefiltruje powietrze w zamkniętym pomieszczeniu?

Odpowiedź na to pytanie pomaga uzyskać parametr CADR, który podany jest w specyfikacji każdego modelu oczyszczacza Cronos. Informuje on nas o ilości metrów sześciennych powietrza, które oczyszczacz jest w stanie przefiltrować w czasie jednej godziny pracy. Należy wówczas wyliczyć kubaturę pomieszczenia, w którym urządzenie ma pracować i skonfrontować ją z parametrem CADR.

Nawilżacze powietrza

Jaką należy wlewać wodę?

Dowolną, aczkolwiek najlepsza będzie woda destylowana. 

Czy wodę należy zmieniać?

Tak, jeśli stoi ona w nawilżaczu ponad 3 dni. 

Skąd wiedzieć, że potrzebuję nawilżacza?

Nawilżacz powietrza jest wskazany w sytuacji, gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest niższa niż 40%. Optymalny poziom nawilżenia wynosi między 40 a 60%. 

Ozonatory

Co to jest ozon i do czego służy?

Ozon to innymi słowy tritlen, lub trójtlen. Wytrącany jest z powietrza w wyniku oddziaływania na nie wysokiego napięcia. Ma silne działanie aseptyczne i toksyczne w związku z czym stosowany jest do szeroko pojętej dezynfekcji. Efektem jego pracy jest sterylizacja. Ozon zabija wszelkiej maści wirusy i bakterie, a także skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy. Przy pomocy ozonatorów można również dezynfekować żywność i wodę. 

Jak długo trzeba ozonować pomieszczenie?

Czas ozonowania zależy zarówno od wydajności ozonatora jak i kubatury pomieszczenia. W instrukcjach urządzeń dedykowanych do ozonowania pomieszczeń znajdziesz stosowną tabelę pozwalającą dobrać odpowiedni czas pracy do wymiarów pomieszczenia.

Jak długo trzeba ozonować żywność i w jaki sposób?

Generatory ozonu dedykowane do wody i żywności posiadają odpowiednie wężyki i dyfuzory, które należy podłączyć do urządzenia. Następnie wężyk wraz z dyfuzorem należy umieścić w naczyniu z wodą, którą chcemy ozonować. Jeśli planujemy ozonować żywność to należy ją włożyć do odpowiedniej wielkości naczynia również wypełnionego wodą. Czas ozonowania danego typu żywności podany jest w instrukcji generatorów dedykowanych do tego typu rozwiązań. 

Jak często trzeba ozonować pomieszczenie?

Nie ma w tym zakresie uniwersalnych odpowiedzi. Pomieszczenie można ozonować kiedy tylko ma się na to ochotę, czas i możliwości. Sytuacje w których jest to zalecane to pojawienie się nieprzyjemnych zapachów lub ryzyko, że w pomieszczeniu mogą znajdować się bakterie lub wirusy. 

Czy mogę przebywać w pomieszczeniu podczas ozonowania?

Nie! W przypadku użytkowania ozonatorów o dużej wydajności dedykowanych do dezynfekcji pomieszczeń pod żadnym pozorem nie można przebywać w pomieszczeniu podczas pracy urządzenia, gdyż może się to wiązać z ryzykiem utraty zdrowia lub nawet życia. 

Czy podczas ozonowania w pomieszczeniu mogą znajdować się rośliny i/lub zwierzęta?

Nie! Ozon jest szkodliwy dla wszelkich istot żywych, zatem również dla zwierząt i roślin. Należy usunąć je z pomieszczenia przed rozpoczęciem procesu ozonowania.

Czy ozon jest szkodliwy dla żywności?

Generatory ozonu dedykowane do wody i żywności posiadają odpowiednie wężyki i dyfuzory, które należy podłączyć do urządzenia. Następnie wężyk wraz z dyfuzorem należy umieścić w naczyniu z wodą, którą chcemy ozonować. Jeśli planujemy ozonować żywność to należy ją włożyć do odpowiedniej wielkości naczynia również wypełnionego wodą. Czas ozonowania danego typu żywności podany jest w instrukcji generatorów dedykowanych do tego typu rozwiązań. 

Po jakim czasie od zakończenia ozonowania mogę wejść do pomieszczenia?

Ozon po 30 minutach od wygenerowania ulega tak zwanemu połowicznemu rozkładowi i traci swoje toksyczne właściwości. Co za tym idzie, gdy zakończysz ozonowanie pomieszczenia to odczekaj przynajmniej 30 minut zanim do niego wejdziesz. Po upływie 30 minuto zon jest całkowicie bezpieczny i jego wdychanie nie wiąże się z żadnymi negatywnymi skutkami. 

Czy po zakończonym ozonowaniu należy w jakiś sposób sprzątać pomieszczenie?

Nie, gdyż ozon nie pozostawia po sobie żadnego nalotu czy szkodliwych pozostałości. Zalecamy jedynie przewietrzyć pomieszczenie, gdyż ozon w dużym stężeniu ma bardzo charakterystyczny, dla wielu dość nieprzyjemny, zapach który stopniowo zanika, ale jeśli pomieszczenie zostanie wywietrzone to pozbędziemy się go znacznie szybciej.